Kampania „Biała wstążka” w Jastrzębiu-Zdroju

#Daj sygnał i zatrzymaj przemoc. V Kampania „Biała Wstążka” w Jastrzębiu-Zdroju
Od 30 lat niewielka biała wstążka jest symbolem protestu przeciwko przemocy wobec kobiet. Na całym świecie, również w Polsce, począwszy od 25 listopada, podejmowane są działania, które mają na celu nagłośnienie problemu. A problem istnieje bez dwóch zdań – tylko w 2020 roku w Polsce blisko 74% ofiar przemocy w rodzinie stanowiły kobiety (62 866 osób). Liczby te mówią same za siebie. Z tego powodu tak istotne jest uświadamianie społeczeństwa nie tylko o skali zjawiska, jakim jest przemoc wobec kobiet, ale również o możliwościach udzielenia pomocy, o sposobach, które pozwolą zatrzymać ten mechanizm.
Kampania „Biała Wstążka” po raz piąty zostanie przeprowadzona także w naszym mieście. Tym razem towarzyszy jej hasło: #daj sygnał, zatrzymaj przemoc. Jak co roku, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, pod patronatem Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój, zorganizuje spotkania w szkołach, porady specjalistyczne oraz dyżury dla mieszkańców, podczas których możliwe będzie uzyskanie informacji na temat tego, jak pomagać skrzywdzonym kobietom. Ponadto w ramach akcji przeprowadzono konkurs dla uczniów pt.„PRZEMOC#DAJ(e) SYGNAŁ”.
Ideą jastrzębskiej odsłony „Białej Wstążki” jest jak najszersze edukowanie społeczeństwa, przekazywanie informacji o możliwości udzielenia wsparcia kobietom, które na co dzień doświadczają przemocy, uzmysłowienie im, że mają prawo powiedzieć dość – wystarczy, aby tylko dały sygnał, że potrzebują pomocy.
Jest to misja delikatna, ponieważ wieloletnia przemoc skutecznie odciska się na psychice, rujnując poczucie własnej wartości. Dlatego w działania, jakie proponowane są w ramach V Kampanii „Biała Wstążka” w Jastrzębiu-Zdroju, włączeni są wykwalifikowani specjaliści, którzy mają doświadczenie w pracy z osobami dotkniętymi przemocą w rodzinie.
Harmonogram tegorocznych działań przedstawia się następująco:

25.11.2021 – 03.12.2021 r

25 listopada 2021 r
– rozpoczęcie kampanii „Biała Wstążka” poprzez symboliczne przypięcie białych wstążek mężczyznom w instytucjach naszego miasta świadczących pomoc na rzecz osób doświadczających przemocy;
– promowanie kampanii „Biała Wstążka” na stronach internetowych podmiotów działających w ramach Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Jastrzębiu-Zdroju;
– spotkania informacyjno-edukacyjne w jastrzębskich przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych dotyczące zjawiska przemocy przez cały okres trwania Kampanii „Biała Wstążka”
26 listopada 2021 r
– porady specjalistyczne stacjonarne lub telefoniczne świadczone przez członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Ośrodku Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju ul. Opolska 9 sala 25 w godz. 9:00 do 14:00 lub pod numerami tel. (32)4349623 lub (32)4349626 dla społeczności lokalnej w zakresie pomocy i wsparcia świadków i osób uwikłanych w przemoc;
29 listopad 2021 r
– porady specjalistyczne świadczone stacjonarnie przez terapeutę ds. uzależnień i współuzależnienia w Punkcie Interwencji Kryzysowej w Jastrzębiu-Zdroju ul. Opolska 9 sala 27 w godz. 15:30 do 17:30 dla rodzin dotkniętych problemem alkoholowym lub pod numerem tel. 324349627 lub 324349628;
30 listopad 2021 r
– dyżur informacyjny stacjonarny pełniony przez kuratora sądowego dla społeczności lokalnej w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju ul. Staszica 3 sala 124 w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem tel. 324787439
01 grudzień 2021r
– dyżur informacyjny w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jastrzębiu-Zdroju ul. Wrocławska 12 w godz. 13:00 do 17:00 pokój 3 dotyczący problemów z zakresu: zachowań agresywnych u dzieci i młodzieży, przemocy rówieśniczej w szkole lub podejrzenia przemocy, konfliktów między rodzeństwem, sposobów radzenia sobie z trudnymi zachowaniami dzieci, zachowań autoagresywnych dzieci/młodzieży, cyberprzemocy.
Możliwość konsultacji telefonicznej pod nr telefonu 519553358.
02 grudzień 2021 r
– rozstrzygnięcie i wyłonienie laureatów konkursu „PRZEMOC#DAJ(e) SYGNAŁ” przez jury w Ośrodku Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju. Poinformowanie koordynatorów grup biorących udział w konkursie o wynikach.
03 grudzień 2021r
– podsumowanie kampanii ,,Biała Wstążka” w Ośrodku Pomocy Społecznej ul. Opolska 9 w Jastrzębiu Zdroju sala 25 w godz. 9:30 – 12:00.