Klasy ósme poznają historię obozów koncentracyjnych
W dniu 3 listopada dla uczniów klas ósmych został zorganizowany wyjazd do Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu. Zwiedzanie obejmowało obie części byłego obozu- zarówno Auschwitz I jak i Auschwitz II- Birkenau.
Mogliśmy poruszać się po większości terenów byłego obozu zagłady. Zaraz po przejściu przez bramę, na której widniał napis „Arbeit macht frei” („praca czyni wolnym”), odwiedziliśmy blok, w którym znajdowały się fotografie więźniów oraz ich rzeczy osobiste i ubrania. Zwiedziliśmy także wnętrze bloku 11., tzw. Bloku Śmierci, gdzie w piwnicy mieściły się komory gazowe. Znajdowała się tam także sala posiedzeń sądu doraźnego gestapo, gdzie podejmowano decyzje o karze śmierci. Mieliśmy okazję zobaczyć krematoria oraz Ścianę Śmierci przy której zapaliliśmy znicz ku pamięci ofiar. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Auschwitz II- Birkenau, gdzie na blisko 200 ha zachowały się ruiny komór gazowych i prymitywne baraki dla więźniów. Wszystko ogrodzone zostało kilometrami obozowego ogrodzenia. Udaliśmy się pod Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu, który znajduje się w centralnym punkcie obiektu. Następnie zwiedziliśmy wnętrze baraków mieszkalnych.
Po zwiedzeniu muzeum uczestniczyliśmy w warsztatach, na których pracowaliśmy z tekstami źródłowymi, dokumentami i zdjęciami.
Wyjazd ten był dla nas cennym doświadczeniem. Była to okazja do pogłębienia refleksji na temat człowieka i jego natury.
Kamil Mucha, kl. 8b
„Przeraża mnie fakt na jaką skalę przeprowadzane były mordy na ludziach. W pamięci utkwiły mi piwnice Bloku 11, a w szczególności pomieszczenie upamiętniające św. Maksymiliana Kolbego. Każdy nawet najmniejszy skrawek obozu Auschwitz- Birkenau jest świadkiem tragicznej historii.”
Zosia Adamczyk
Zosia Adamczyk
„Podczas zwiedzania muzeum jeszcze dokładniej została przedstawiona nam ta tragedia, która rozgrywała się w obozach koncentracyjnych. Wyjazd ten uświadomił mi jak ważny jest pokój na świecie i dobre relacje z innymi.”
Mikołaj Bartczak
Mikołaj Bartczak
„Wycieczka do Auschwitz- Birkenau była niesamowitym a zarazem poruszającym przeżyciem. Najbardziej wzruszył mnie widok dziecięcych ubranek oraz butów. Pobyt w muzeum uświadomił mi, z jaką nienawiścią człowiek potrafi potraktować drugiego człowieka.”
Natalia Pasek
Natalia Pasek