Klasy ósme poznają historię obozów koncentracyjnych

W dniu 3 listopada dla uczniów klas ósmych został zorganizowany wyjazd do Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu. Zwiedzanie obejmowało obie części byłego obozu- zarówno Auschwitz I jak i Auschwitz II- Birkenau.
Mogliśmy poruszać się po większości terenów byłego obozu zagłady. Zaraz po przejściu przez bramę, na której widniał napis „Arbeit macht frei” („praca czyni wolnym”), odwiedziliśmy blok, w którym znajdowały się fotografie więźniów oraz ich rzeczy osobiste i ubrania. Zwiedziliśmy także wnętrze bloku 11., tzw. Bloku Śmierci, gdzie w piwnicy mieściły się komory gazowe. Znajdowała się tam także sala posiedzeń sądu doraźnego gestapo, gdzie podejmowano decyzje o karze śmierci. Mieliśmy okazję zobaczyć krematoria oraz Ścianę Śmierci przy której zapaliliśmy znicz ku pamięci ofiar. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Auschwitz II- Birkenau, gdzie na blisko 200 ha zachowały się ruiny komór gazowych i prymitywne baraki dla więźniów. Wszystko ogrodzone zostało kilometrami obozowego ogrodzenia. Udaliśmy się pod Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu, który znajduje się w centralnym punkcie obiektu. Następnie zwiedziliśmy wnętrze baraków mieszkalnych.
Po zwiedzeniu muzeum uczestniczyliśmy w warsztatach, na których pracowaliśmy z tekstami źródłowymi, dokumentami i zdjęciami.
Wyjazd ten był dla nas cennym doświadczeniem. Była to okazja do pogłębienia refleksji na temat człowieka i jego natury.
Kamil Mucha, kl. 8b
 
„Przeraża mnie fakt na jaką skalę przeprowadzane były mordy na ludziach. W pamięci utkwiły mi piwnice Bloku 11, a w szczególności pomieszczenie upamiętniające św. Maksymiliana Kolbego. Każdy nawet najmniejszy skrawek obozu Auschwitz- Birkenau jest świadkiem tragicznej historii.”
Zosia Adamczyk
 
„Podczas zwiedzania muzeum jeszcze dokładniej została przedstawiona nam ta tragedia, która rozgrywała się w obozach koncentracyjnych. Wyjazd ten uświadomił mi jak ważny jest pokój na świecie i dobre relacje z innymi.”
Mikołaj Bartczak
 
„Wycieczka do Auschwitz- Birkenau była niesamowitym a zarazem poruszającym przeżyciem. Najbardziej wzruszył mnie widok dziecięcych ubranek oraz butów. Pobyt w muzeum uświadomił mi, z jaką nienawiścią człowiek potrafi potraktować drugiego człowieka.”
Natalia Pasek
 
Używamy plików cookie do funkcjonowania strony, logowania, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Jeśli akceptujesz naciśnij Accept.
View more
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Kim jesteśmy

Adres naszej strony internetowej to: https://zsp1.jastrzebie.pl.

Jakie dane osobiste zbieramy i dlaczego je zbieramy

Komentarze

Kiedy odwiedzający witrynę zostawia komentarz, zbieramy dane widoczne w formularzu komentowania, jak i adres IP odwiedzającego oraz podpis jego przeglądarki jako pomoc przy wykrywaniu spamu. Zanonimizowany ciąg znaków stworzony na podstawie twojego adresu email (tak zwany hash) może zostać przesłany do usługi Gravatar w celu sprawdzenia czy jej używasz. Polityka prywatności usługi Gravatar jest dostępna tutaj: https://automattic.com/privacy/. Po zatwierdzeniu komentarza twój obrazek profilowy jest widoczny publicznie w kontekście twojego komentarza.

Media

Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem i wgrywasz na witrynę obrazki, powinieneś unikać przesyłania obrazków z tagami EXIF lokalizacji. Odwiedzający stronę mogą pobrać i odczytać pełne dane lokalizacyjne z obrazków w witrynie.

Formularze kontaktowe

Ciasteczka

Jeśli zostawisz na naszej witrynie komentarz, będziesz mógł wybrać opcję zapisu twojej nazwy, adresu email i adresu strony internetowej w ciasteczkach, dzięki którym podczas pisania kolejnych komentarzy powyższe informacje będą już dogodnie uzupełnione. Te ciasteczka wygasają po roku. Jeśli odwiedzisz stronę logowania, utworzymy tymczasowe ciasteczko na potrzeby sprawdzenia czy twoja przeglądarka akceptuje ciasteczka. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych i zostanie wyrzucone, kiedy zamkniesz przeglądarkę. Podczas logowania tworzymy dodatkowo kilka ciasteczek potrzebnych do zapisu twoich informacji logowania oraz wybranych opcji ekranu. Ciasteczka logowania wygasają po dwóch dniach, a opcji ekranu po roku. Jeśli zaznaczysz opcję „Pamiętaj mnie”, logowanie wygaśnie po dwóch tygodniach. Jeśli wylogujesz się ze swojego konta, ciasteczka logowania zostaną usunięte. Jeśli zmodyfikujesz albo opublikujesz artykuł, w twojej przeglądarce zostanie zapisane dodatkowe ciasteczko. To ciasteczko nie zawiera żadnych danych osobistych, wskazując po prostu na identyfikator przed chwilą edytowanego artykułu. Wygasa ono po 1 dniu.

Osadzone treści z innych witryn

Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Witryny mogą zbierać informacje o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie.

Analiza statystyk

Z kim dzielimy się danymi

Jak długo przechowujemy twoje dane

Jeśli zostawisz komentarz, jego treść i metadane będą przechowywane przez czas nieokreślony. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozpoznawać i zatwierdzać kolejne komentarze automatycznie, bez wysyłania ich do każdorazowej moderacji. Dla użytkowników którzy zarejestrowali się na naszej stronie internetowej (jeśli tacy są), przechowujemy również informacje osobiste wprowadzone w profilu. Każdy użytkownik może dokonać wglądu, korekty albo skasować swoje informacje osobiste w dowolnej chwili (nie licząc nazwy użytkownika, której nie można zmienić). Administratorzy strony również mogą przeglądać i modyfikować te informacje.

Jakie masz prawa do swoich danych

Jeśli masz konto użytkownika albo dodałeś komentarze w tej witrynie, możesz zażądać dostarczenia pliku z wyeksportowanym kompletem twoich danych osobistych będących w naszym posiadaniu, w tym całość tych dostarczonych przez ciebie. Możesz również zażądać usunięcia przez nas całości twoich danych osobistych w naszym posiadaniu. Nie dotyczy to żadnych danych które jesteśmy zobligowani zachować ze względów administracyjnych, prawnych albo bezpieczeństwa.

Gdzie przesyłamy dane

Komentarze gości mogą być sprawdzane za pomocą automatycznej usługi wykrywania spamu.

Twoje dane kontaktowe

Informacje dodatkowe

Jak chronimy twoje dane?

Jakie mamy obowiązujące procedury w przypadku naruszenia prywatności danych

Od jakich stron trzecich otrzymujemy dane

Jakie automatyczne podejmowanie decyzji i/lub tworzenie profili przeprowadzamy z użyciem danych użytkownika

Branżowe wymogi regulacyjne dotyczące ujawniania informacji

Save settings
Cookies settings