Wycieczka kl. 4a i 7a do Krakowa

W dniu 18 maja 2022 roku odbyła się wycieczka szkolna do Krakowa. W wyjeździe wzięli udział uczniowie klasy 4a oraz 7a wraz z wychowawcami: panią Ireną Stencel i panią Małgorzatą Kluz- Lemańską oraz z opiekunem, panią Iwoną Kisiel.

            Zwiedzanie rozpoczęło się od wizyty na Wawelu, gdzie przewodnik wycieczki zapoznał jej uczestników z bogatą historią Zamku Królewskiego. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć piękne wnętrze Bazyliki archikatedralnej, gdzie znajdują się groby władców i najwybitniejszych polskich wieszczów. Uczestnicy wycieczki podziwiali m.in. grobowiec Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Władysława I Łokietka, czy Anny Jagiellonki.

Po zwiedzeniu wnętrza Katedry Wawelskiej uczniowie mieli możliwość wejścia na wieżę dzwonniczą znanego Dzwonu Zygmuntowskiego, gdzie znajduje się jedenastotonowy dzwon ufundowany przez króla Zygmunta I Starego.

Pod koniec wizyty na Wzgórzu Wawelskim uczestnicy odwiedzili grób tragicznie zmarłej pary prezydenckiej – Marii i Lecha Kaczyńskich.

Kolejnym etapem wycieczki był spacer do Collegium Maius – najstarszego budynku Akademii Krakowskiej. Następnie uczniowie udali się na Rynek Krakowski, gdzie podziwiali Sukiennice i zwiedzili jeden z najpiękniejszych polskich obiektów sakralnych jakim jest Kościół Mariacki. We wnętrzu kościoła uczestnicy mieli okazję zobaczyć najpopularniejsze dzieło Wita Stwosza – ołtarz mariacki.

Punktualnie o godzinie 13.00 uczniowie wysłuchali hejnału mariackiego.

Po krótkim odpoczynku wszyscy udali się na warsztaty w Żywym Muzeum Obwarzanka, gdzie mieli możliwość zapoznania się z legendarną recepturą tego słynnego, krakowskiego smakołyka oraz wytworzenia własnego wypieku.

            Po wspólnej degustacji grupa udała  się w drogę powrotną do domu. Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń, poszerzyła wiedzę na temat dawnej stolicy Polski, stanowiąc doskonałe uzupełnienie informacji zdobytych podczas zajęć lekcyjnych z języka polskiego i historii.

Karolina Ligas, uczennica klasy VIIa